Pompy ciepła – rodzaje

Pompy ciepła to niesamowite urządzenia grzewcze. Ekologiczne, ekonomiczne, innowacyjne i bardzo komfortowe w użytkowaniu. W ostatnich 12 miesiącach zamontowaliśmy kilkanaście tego typu urządzeń. Na facebooku czy w mailach pytacie nas jakiego typu urządzenia dostępne są na rynku. Postanowiliśmy przygotować krótkie zestawienie/ podział ze względu na źródło pobieranego ciepła.

 

pompa_ciepla_jaworzno_alfaprojekt

 

Z powietrza – ogrzewanie powietrza w mieszkaniu, odbywa się na odbieraniu ciepła z powietrza atmosferycznego za ściną  zewnętrzną. Jedna część pompy znajduje się na zewnątrz pobiera chłodniejsze powietrze z zewnątrz następnie za pomocą sprężarki podnosi temperaturę powietrza i oddaje ją do ogrzania domu lub ciepłej wody użytkowej.

pompa_ciepla_jaworzno_alfaprojekt_2

 

Z wody – ogrzewanie powietrza w mieszkaniu, odbywa się na odbieraniu ciepła z wody najczęściej ze studni lub stawu. Temperatura wody gruntowej zawsze ma stałą temperaturę 7-12ºC dlatego łatwo jest osiągnąć pożądaną temperaturę do ogrzewania pomieszczenia czy ciepłej wody użytkowej. Jednak aby cały system działał sprawnie w studni czy stawie musi być odpowiednia ilość wody która pozwoli na spokojny przepływ wody. Sonda umieszczona w studni poboru pobiera wodę następnie odbierane jest ciepło z tej wody za pomocą sprężarki temperatura jest podnoszona do pożądanej temperatury do ogrzewania pomieszczenia, następnie woda z której zostało odebrane ciepło zrzucana jest do studni zrzutu i wraca do biegu by zostać wykorzystana ponownie

 

pompa_ciepla_jaworzno_alfaprojekt_3

 

Z gruntu –  ogrzewanie powietrza w mieszkaniu, odbywa się na odbieraniu ciepła z gruntu.

Za pomocą wymiennika umieszczonego w ziemi pobierane jest ciepło do pompy i za pomocą sprężarki podnoszona jest temperatura do pożądanej aby ogrzać mieszkanie czy ciepłą wodę użytkową.Wymiennik jest umieszczony na głębokości poniżej 1,5m ponieważ w naszym rejonie (woj. Śląskie) poziom przemarzania gruntu to 1m. Temperatura gruntu na głębokości 1,5m wynosi od 0-8ºC dlatego umieszczenie wymiennika na takiej głębokości działa na jego korzyć ponieważ im wyższa temperatura powietrza pobranego tym mniejszy koszt doprowadzenia jej do pożądanej wysokości aby ogrzać mieszkanie czy ciepłą wodę użytkową.

Są dwa warianty umieszczania wymiennika w gruncie może on być:

  • wertykalny – pionowy czyli na działce należy wykonać odwierty i w nich umieścić sondy które pobierają ciepło z ziemi. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się przy małej działce. Najlepszym gruntem dla wertykalnej gruntowej pompy ciepła jest skała magmowa (granit), skała piaskowiec

pompa_ciepla_jaworzno_alfaprojekt_4

  • horyzontalny – poziomy czyli wymiennik jest prowadzony na głębokości 1,5m w ziemi poziomo, takie rowiązanie dobrze sprawdza się na dużej działce. Należy pamiętać, że miejsce gdzie w ziemi znajduje się wymiennik nie wolno sadzić drzew które mają duże korzenie, które mogłyby uszkodzić wymiennik. Wymiennik powinien znajdować się w miejscu nasłonecznionym. Najlepszym gruntem dla horyzontalnej gruntowej pompy ciepła jest  glina i iły ponieważ wilgotna ziemia oddaje więcej ciepła niż grunt piaszczysty.

pompa_ciepla_jaworzno_alfaprojekt_5

Teraz już wiesz czym różnią się poszczególne rodzaje pomp ciepła. Ciężko stwierdzić, która jest najlepsza. Wszystkie charakteryzują się różnymi parametrami i przeznaczone są do innych zastosowań. Pomocy w wyborze na pewno udzieli ekspert w firmie monterskiej. Tak czy inaczej gratulujemy świadomości i chęci zamontowania urządzenia,które zaskoczy twoich sąsiadów.

Rysunki z http://www.nowoczesnegrzanie.pl/pompy-ciepla.html