Ogrzewanie płaszczyznowe – zasady, zalety i wady

>

Każdy kto planuje budowę domu, stoi przed wyborem sposobu ogrzewania pomieszczeń – tzw. „podłogówka” czy grzejniki? W dzisiejszym artykule zajmiemy się więc systemami ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego, których źródłem ciepła są powierzchnie podłóg i ścian. Zapewniają one komfort cieplny użytkownikom, poprzez optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu.

.

Wzrost cen energii sprawia, że każdy szuka ekonomicznych i nowoczesnych instalacji i urządzeń, których eksploatacja nie będzie wymagała dużych nakładów i nie będzie wpływała na środowisko. Co raz częściej konsumenci stawiają więc na ogrzewanie podłogowe lub ścienne (wodne), które jest energooszczędne i zapewniające komfort użytkowania. Rozkład temperatury pomieszczenia, w którym zdecydowaliśmy się na podłogówkę jest na tyle optymalny, że możemy zmniejszyć temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Dzięki zmniejszeniu temperatury zasilania puszczonego na instalację , zużywamy mniej energii cieplnej – nie cierpi na tym na pewno nasz portfel.

.

Do zalet ogrzewania płaszczyznowego można niewątpliwie zaliczyć dowolną aranżację wybranego wnętrza. No może nie jest tak do końca ale o tym w wadach 🙂 Nie musimy zostawiać wolnego miejsca pod oknem lub na ścianie pod grzejnik, który dodatkowo zbiera kurz. I dochodzimy do ważnej kwestii, która nurtuje każdego: jak ogrzewanie płaszczyznowe wpływa na nasze zdrowie?

Wiele osób sądzi, że temperatura jaka powinna zasilać rury ogrzewania podłogowego powinna być taka jak przy tradycyjnych grzejnikach. Jest to duży błąd! Temperatura ok. 50 st. C puszczona na podłogę może szkodzić zdrowiu a także niszczyć panele, kafelki czy wylewki betonowe. Należy pamiętać, że temperatura układu nie powinna przekraczać 35 st. C. Jest to temperatura, która spokojnie zagrzeje pomieszczenie i poczujemy przyjemne ciepło dla naszych stóp.

Poprzez ograniczenie prądów konwekcyjnych, ten typ ogrzewania sprawia, że w pomieszczeniu nie unosi się kurz – jak wiele osób sądzi, więc jest korzystniejszy dla alergików. Ogrzewanie podłogowe ogranicza rozwój szkodliwych roztoczy ze względu na niską wilgotność na poziomowe podłogi.

.Poniższe wykresy pokazują jak to z tym komfortem cieplnym jest. Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się największym podobieństwem do stanu idealnego:

.

systemy_ogrzewania_800x0_rozmiar-niestandardowy__________Pionowy rozkład temperatury wg różnego rodzaju ogrzewania (źródło: Kan-therm)

.

Jakie mamy więc wady ogrzewania podłogowego skoro tyle jest zalet. Oczywiście do wad zaliczamy dużą bezwładność cieplną – na pewno gorzej jest zagrzać całą instalację i trzeba więcej czasu żeby ją wychłodzić.

Trzeba także wcześniej przewidzieć gdzie będzie stała np. wanna w łazience, lub meble w kuchni żeby nie układać rur w miejscach, które zostaną zakryte – komfort cieplny może być w takim pomieszczeniu nie wystarczający.

Także nie powinno się zakrywać podłogi dywanem..

Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie instalacji podłogowej w całości budynku. Jest to wygodne rozwiązanie i nie jest tak drogie jak niektórzy uważają. Jeśli wahasz się nad wyborem rodzaju instalacji w Twoim wymarzonym domu – mam nadzieje, że bez obaw pomyślisz o podłogówce 🙂

Zachęcamy do wizyty w siedzibie naszej firmy gdzie możesz liczyć na fachowe doradztwo i wycenę montażu instalacji w Twoim domu! 🙂

.

Przy okazji poczytaj o naszej ofercie płytek drewnopodobnych, które świetnie sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym:

http://alfaprojekt.com.pl/nowosc-plytki-podlogowe/

>

Nasze prace przedstawiamy poniżej:

.

ogrzewanie_podlogowe_5__ogrzewanie_podlogowe_4__

ogrzewanie_podlogowe_3__ogrzewanie_podlogowe_jaworzno

ogrzewanie_podlogowe_jaworzno_2__

 

_________________________________________(na podst.: www.muratorplus.pl, zdjęcia własne)