Kocioł gazowy 1-funkcyjny czy 2-funkcyjny

>

Instalacja centralnego ogrzewania w głównej mierze zależy od źródła ciepła. Kiedy decydujemy się na kocioł gazowy stajemy przed wyborem – kocioł 1-funkcyjny czy 2-funkcyjny. W dzisiejszym artykule postaramy się trochę przybliżyć Państwu wady i zalety obu przypadków.

.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny jednocześnie zaspokaja potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. W takim kotle woda podgrzewana jest w sposób przepływowy i bezpośrednio kierowana do punktu poboru wody w przypadku c.w.u. Dodatkowo spełnia funkcję podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania. Wydawałoby się urządzenie idealne, jednak musimy zwrócić na kilka ważnych kwestii. Latem kocioł tylko przygotowuje ciepłą wodę, podczas zimy natomiast jego głównym zadaniem jest ogrzewanie domu. Jeśli jednak odkręcimy ciepłą wodę, kocioł przełączy się na podgrzewanie wody lecącej z kranu. Dzieje się to za każdym odkręceniem kurka z ciepłą wodą.

.

Kotły te montuje się głównie w małych budynkach (lub mieszkaniach), gdzie występuje jeden lub dwa punkty czerpalne (np. łazienka i kuchnia). Najlepiej żeby umiejscowione były w niewielkiej odległości i na tej samej kondygnacji.

.

W takich kotłach nie ma możliwości podpięcia cyrkulacji, więc lecąca woda z kranu potrzebuje chwilę na ogrzanie się, co również jest uciążliwe. Do wad zaliczamy również możliwość niestabilnej temperatury wody, która może się zmienić w trakcie jej poboru, np. w skutek odkręcenia dodatkowego kranu lub wahań ciśnienia w sieci wodociągowej.

.

Do zalet tego rozwiązania zaliczamy na pewno zwartą budowę i niewielkie wymiary – jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na wstawienie instalacji z zasobnikiem na ciepłą wodę, która jest bardziej skomplikowana, natomiast przy kotle dwufunkcyjnym ten problem nam odpada. Woda w tym tego typu kotle nie jest gromadzona więc nie ma problemu, że straci energię na stygnięcie. Dodatkowo za takim rozwiązaniem przemawia na pewno cena. Przy zakupie kotła dwufunkcyjnego kupujemy właściwie całą instalację w nim.

.

gb012-02_PL_2 Nowoczesny kocioł kondensacyjny 2-funkcyjny GB012-25K marki BUDERUS

.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny z osobno stojącym zasobnikiem wody sprawdza się gdy mamy większą liczbę punktów czerpalnych na różnych kondygnacjach. Do niego możemy zastosować cyrkulację, która pozwoli nam na komfort ciepłej wody płynącej z kranu bez czekania. Kocioł ten jest przeznaczony do pracy w układzie c.o. wraz z zasobnikiem na c.w.u. Zgromadzona w zasobniku woda zostaje wykorzystana w okresach większego zapotrzebowania oraz ogranicza zużycie wody i gazu traconych przez kocioł dwufunkcyjny na przełączanie się kotła w tryb podgrzewacza i dopłynięcie ciepłej wody do punktu poboru.

.

Kotły, które współpracują z zasobnikami mogę mieć stosunkowo małą moc maksymalną oraz minimalną. Można pozwolić sobie na mniejszą moc kotła – dopasować go do zapotrzebowania na ciepło budynku, co w znacznym stopniu podnosi sprawność działania całego systemu grzewczego. Kotły te charakteryzują się również dłuższą żywotnością. Kocioł dwufunkcyjny musi się uruchomić przy każdym odkręceniu wody podczas gdy kocioł jednofunkcyjny uruchamia się dopiero gdy spadnie temperatura w zasobniku o kilka stopni – więc znacznie rzadziej.

.

Do wad takiego rozwiązania zaliczamy straty ciepła związane z utrzymaniem ciepłej wody w zasobniku i w instalacji. Muszą one zostać pokryte przez pracę kotła, co związane jest z dodatkowym zużyciem gazu.

.

201108311609170.GB072Kocioł kondensacyjny 1-funkcyjny GB072 marki BUDERUS

Więcej informacji

.

W ofercie wszystkich producentów kotłów gazowych pojawiły się nowoczesne rozwiązania tj. kotły 1-funkcyjne z wbudowanym zasobnikiem warstwowym ciepłej wody, który pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Przypominają gabarytowo lodówkę i popularnie tak są nazywane. Dzięki wbudowanemu wymiennikowi pozwala na zastosowania zasobnika o mniejszej pojemności niż standardowy, a uzyskamy tyle samo ciepłej wody.

.

201204181056580.0976_GB172T_150_w

Kocioł kondensacyjny z wbudowanym zasobnikiem GB172 marki BUDERUS

.

Kocioł konwencjonalny czy kondensacyjny?

Na rynku znajdziemy szeroką gamę kotłów gazowych. Kotły gazowe „zwykłe” można spotkać z otwartą komorą spalania oraz bardziej ekonomiczne kotły z zamkniętą komorą spalania. Urządzenia kondensacyjne charakteryzują się wyższą sprawnością (109-110%) co umożliwia znaczne zmniejszenie opłat za gaz.

.

Z otwartą komorą spalania (atmosferyczne). To najtańsze i wciąż najbardziej popularne urządzenia grzewcze. Pobierają one powietrze do spalania gazu z pomieszczenia, w którym się znajdują. Charakteryzują się najmniejszą sprawnością i największą awaryjnością.

.
Z zamkniętą komorą spalania. Pobieranie powietrza i odprowadzanie spalin jest wymuszone przez specjalnie wbudowany wentylator. Kotły te jedną rurą czerpią powietrze niezbędne do spalania gazu wprost z zewnątrz, a drugą – usuwają spaliny. Sprawność tej wersji kotłów jest o 2-3% wyższa od atmosferycznych.

.

Kondensacyjny. Jest to odmiana kotła z zamkniętą komorą spalania z bardzo rozbudowaną powierzchnią wymiennika ciepła, który odbiera ciepło od spalin. Dzięki jego wysokiej efektywności spaliny mogą być schłodzone do bardzo niskiej temperatury (nawet do 40-45°C), przez co dodatkowo otrzymuje się efekt kondensacji pary wodnej, która w kotłach z otwartą i zamkniętą komorą spalania uchodzi do komina. Z każdego kilograma pary udaje się przy tym odzyskać energię równą prawie 0,1 m3 gazu. Zaletą tego rodzaju urządzeń jest bardzo wysoka sprawność (sięgająca nawet 110%) oraz niski poziom hałasu podczas pracy. Wadą zaś – najwyższa cena spośród kotłów wiszących oferowanych na rynku.

.

____________________________________(źródło: www.ladnydom.pl, www.buderus.pl, www.budujemydomy.pl)