Instalacja wentylacyjna i układ kominowy – sprawdź przed zimą.

.

Początek sezonu grzewczego rozpoczęty. Podobnie jak w latach ubiegłych był to dla nas okres bardzo pracowity. Z jednej strony przeprowadziliśmy czynności serwisowe zamontowanych przez nas urządzeń grzewczych, z drugiej uruchomiliśmy kolejne nowe układy. Wszystko po to aby w domach naszych Klientów było ciepło.

.

Sprawdzenie instalacji grzewczej oraz sprawności urządzeń to tylko połowa sukcesu. Warto zadbać o kontrolę instalacji wentylacyjnej oraz kominowej. W tym celu warto zaprosić eksperta. Wizyta kominiarza w naszym domu to nie tylko guzik i szczęście, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Sami możemy błędnie ocenić sprawność układu. Poza tym raczej nie dysponujemy urządzeniami pomiarowymi takimi jak miernik ciągu kominowego. Instalacja kominowa powinna być drożna oraz szczelna. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek ingerowanie
w drożność tego układu. Wszelkie nieszczelności powinny być natychmiast naprawione.

.projekt-wentylacji_1054283

źródło: www.muratordom.pl

.

Przy okazji kontroli układu kominowego należy sprawdzić również funkcjonowanie instalacji wentylacyjnej. Dzięki niej w budynku mamy zapewnioną cyrkulację świeżego powietrza. W nowoczesnych, bardzo szczelnych domach wentylacja jest głównym źródłem świeżego powietrza.

.

Prawidłowo działające instalacje: wentylacyjna oraz kominowa to niezbędne elementy funkcjonowania każdego systemu grzewczego. Ciepło powstaje w wyniku spalania paliwa (stałego, płynnego, gazowego). Oprócz ciepła jednym z produktów są też gazy, które należy skutecznie usunąć z budynku. Odbywa się to dzięki instalacji kominowej. Tylko w pełni drożna i szczelna instalacja zapewnia bezpieczeństwo oraz ochronę zdrowia i życia osób znajdujących się w budynku. Jakiekolwiek nieszczelności mogą doprowadzić nawet do utraty życia. Nie można bagatelizować tego faktu. Warto zadbać o sprawdzenie tego układu specjalistycznym urządzeniami pomiarowymi. Sprawdzenie tzw ciągu, zagwarantuje nam nie tylko bezpieczeństwo, ale również zapewni prawidłowe funkcjonowanie urządzeń grzewczych. Swobodny dopływ świeżego powietrza dzięki instalacji wentylacyjnej skutecznie podnosi sprawność urządzeń grzewczych, wpływa na ilość zużywanego paliwa oraz wielkość wyprodukowanych gazów oraz odpadów stałych. W przypadku zaburzenia dopływu powietrza do kotła powstają niekorzystne warunki spalania, w wyniku czego tworzą się szkodliwe związki w tym czad..

.

O tlenku węgla napiszemy w naszym kolejnym artykule.