Grzejniki – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Ponieważ okres grzewczy chyli się ku końcowi każdy kto stoi przed zadaniem wymiany grzejników zaczyna zastanawiać się jak dobrać odpowiednie nowe grzejniki.

Postaramy się pomóc w wyborze 🙂

.

Pierwsze pytanie jakie należy sobie zadać przy doborze grzejnika to w którym pomieszczeniu wymieniamy grzejnik – dlaczego przeznaczenie ma tak ważne znaczenie do wyboru ponieważ nie w każdym pomieszczeniu potrzebujemy wysokiej temperatury

Jednym z pomieszczeń gdzie potrzebna jest wyższa temperatura to łazienka – w tym pomieszczeniu chcemy żeby było ciepło, miło i komfortowo czyli około 24ºC.

.

Natomiast w pokojach czy kuchni temperatura, która będzie odpowiednia to 20ºC.

Drugie pytanie to czy grzejnik który będzie w pomieszczeniu ma za zadanie tylko grzać czy grzać i suszyć – dlaczego jest to ważne ponieważ jeżeli grzejnik ma grzać i suszyć czyli np. grzejnik w łazience należy wziąć pod uwagę że będzie potrzebna wyższa moc takiego grzejnika aby spełnił dwie funkcje – grzania i suszenia bielizny. Natomiast w pokojach, przedpokoju, salonie, kuchni funkcja grzejnika jest tylko jedna ogrzanie pomieszczenia

.

Warto zwrócić uwagę jeszcze na to co jest źródłem ciepła w naszym domu czy mieszkaniu czy jest to kocioł na paliwo stałe (ekogroszek, pellet, miał), kocioł gazowy, pompa ciepła czy instalacja miejska. Dlaczego jest to ważne, dobranie grzejników pod odpowiednie źródło ciepła daje na efektywność grzania w pomieszczeniach.

Kolejną sprawą jest jak chcemy mieć podłączony grzejnik bo jest parę możliwości do wyboru

alfaprojekt_grzejniki_instalacja_grzewcza_jaworzno_07– zasilanie dolne

.

alfaprojekt_grzejniki_instalacja_grzewcza_jaworzno_04– zasilenie boczne
.
alfaprojekt_grzejniki_instalacja_grzewcza_jaworzno_10– zasilenie krzyżowe
.

alfaprojekt_grzejniki_instalacja_grzewcza_jaworzno_06– zasilanie typu „V”
.

alfaprojekt_grzejniki_instalacja_grzewcza_jaworzno_08– podłączenie dolne D50, rozstaw 50mm
.

alfaprojekt_grzejniki_instalacja_grzewcza_jaworzno_04– podłączenie boczne B500

.

Najlepszą lokalizacją grzejnika w pomieszczeniu jest miejsce pod oknem lub ścianą zewnętrzną budynku. Inna lokalizacja powoduje, iż moc grzejnika powinna być o kilkanaście procent większa.

Porada. Staraj się nie zasłaniać grzejników. Zasłonięty grzejnik oddaje mniej ciepła do otoczenia. Warto wyeksponować grzejnik zwłaszcza kiedy ma ciekawe wzornictwo.

alfaprojekt_grzejniki_instalacja_grzewcza_jaworzno_11
.

JAK OGRZEWAĆ TANIEJ I BARDZIEJ EFEKTYWNIE?

Nie zasłaniaj grzejników. Zasłonięty grzejnik oddaje mniej ciepła do otoczenia.
Odpowietrzaj grzejnik minimum raz w roku. jeżeli grzejniki są zimne lub słychać dobiegające z nich odgłosy, to prawdopodobnie są zapowietrzone.
Używaj zaworów termostatycznych. możesz w ten sposób obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, w którym nie przebywasz.
Jeżeli wietrzysz pomieszczenie – zrób to krótko, ale intensywnie.
Montuj grzejniki w miejscach, gdzie strata ciepła jest największa, np. pod oknami

.

alfaprojekt_grzejniki_instalacja_grzewcza_jaworzno_12
.

Jeżeli chodzi o grzejniki to prócz funkcji grzania mają one również funkcję dekoracyjną, na ryku można znaleźć przeróżne rozmiary oraz kształty grzejników.
.

alfaprojekt_grzejniki_instalacja_grzewcza_jaworzno_11

.
A gdy nie chcemy widzieć grzejników to możemy skorzystać z grzejników kanałowych albo z ogrzewania podłogowego jednak takie rozwiązania należy przemyśleć na etapie projektowania budynku czy mieszkania.

.

alfaprojekt_grzejniki_instalacja_grzewcza_jaworzno_01